Efekt podwyżek płac w Biedronce podbija dynamikę wynagrodzeń
Efekt podwyżek płac w Biedronce podbija dynamikę wynagrodzeń
Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zmniejszyła się w maju do 4,1% r/r wobec 4,6% w kwietniu, kształtując się poniżej naszej prognozy równej konsensusowi rynkowemu (4,7%). Nominalne tempo wzrostu płac drugi miesiąc z rządu ukształtowało się powyżej poziomu 4,0%, co jest spójne z jego nowym, średniookresowym trendem. Podniesienie trendu wynika naszym zdaniem z efektu wprowadzonych 1 kwietnia br. podwyżek płac w sieci handlowej Biedronka. Wsparcie dla takiej oceny stanowi silny wzrost nominalnych wynagrodzeń w kwietniu w kategorii "handel detaliczny" (o 5,8% m/m). Efekt ten będzie oddziaływał w kierunku wyższej dynamiki wynagrodzeń do marca 2017 r. W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach wzrosły w maju o 5,0% r/r wobec 5,8% w kwietniu, na co złożyły się wzrost inflacji (por. MAKROpuls z 13.06.2016) oraz spadek nominalnej dynamiki wynagrodzeń.
Coraz wolniejsza poprawa sytuacji na rynku pracy
Według danych GUS, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w maju o 3,9 tys. m/m wobec wzrostu o 3,0 tys. w kwietniu. Relatywnie niewielki na tle ostatnich miesięcy przyrost zatrudnienia stanowi wsparcie dla naszego scenariusza, w którym oczekujemy stopniowego wyhamowania poprawy sytuacji na rynku pracy. Rynek pracy znajduje się bowiem blisko stanu równowagi, co stwarza trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników (por. MAKROmapa z 06.06.2016).
Konsumpcja prywatna silnie przyspieszy w II kw.
Roczna dynamika zatrudnienia w maju nie zmieniła się w stosunku do kwietnia i wyniosła 2,8%. W rezultacie realne tempo wzrostu funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w przedsiębiorstwach wyniosło w maju 8,0% r/r wobec 8,7% w kwietniu i 7,3% w I kw. Przyspieszenie realnego funduszu płac w II kw. w stosunku do I kw. oraz uruchomienie wypłat z programu Rodzina 500+ stanowią wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą realna dynamika konsumpcji prywatnej wzrośnie do 4,2% r/r w II kw. wobec 3,2% w I kw.
Dane o płacach i zatrudnieniu neutralne dla rynków
Dzisiejsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw są w naszej ocenie neutralne dla kursu złotego i rynku długu.