Numer kontaktowy 19 019 Zgubienie karty +48 71 354 90 09
Aktualności

Indeks cen GDT wzrósł po raz pierwszy od maja br.

Wczoraj odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT zwiększył się na niej do 865 pkt. wobec 846 pkt. na poprzedniej aukcji przeprowadzonej 20 listopada br. (wzrost o 2,2%), co było powyżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii. Tym samym indeks cen GDT zwiększył się po raz pierwszy do maja br., kończąc swoją najdłuższą serię bez wzrostu cen w historii (12 aukcji z rzędu).

W kierunku zwiększenia indeksu oddziaływały wyższe ceny 7 z 9 jego składowych: maślanki w proszku (+16,9%), bezwodnego tłuszczu mlecznego (+3,9%), masła (+2,7%), pełnego mleka w proszku (+2,5%), kazeiny podpuszczkowej (+2,0%), laktozy (+0,5%) oraz odtłuszczonego mleka w proszku (+0,3%). Przeciwny efekt miały niższe ceny sera Cheddar (-2,2%). Serwatka nie była przedmiotem aukcji. Zmniejszyła się ilość sprzedanych towarów, która wyniosła 36 450 ton wobec 42 966 ton (-15,2%).

Uwzględniając utrzymujący się najsilniejszy od 5 lat wzrost produkcji mleka w Nowej Zelandii uważamy, że wczorajszy wzrost indeksu GDT ma charakter przejściowy. W kolejnych miesiącach oczekujemy dalszego spadku cen produktów mlecznych, w szczególności masła. Będzie to oddziaływało w kierunku obniżania przez mleczarnie cen skupu mleka. Od początku 2019 r. dodatkowym czynnikiem sprzyjającym spadkom cen skupu mleka będzie wzrost cen energii, który mleczarnie najprawdopodobniej częściowo przerzucą na rolników. Wzrost kosztów zostanie w pewnym stopniu przerzucony także na konsumentów, co będzie ograniczało spadek dynamiki cen detalicznych produktów mlecznych. Nasz zaktualizowany scenariusz dla rynku mleka przedstawimy w najbliższej AGROmapie.