Numer kontaktowy 19 019 Zgubienie karty +48 71 354 90 09
Aktualności

Credit Agricole strategicznym partnerem XIII Forum Spółdzielczości Mleczarskiej

W dniach 10-12 września w Augustowie odbyło się XIII Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. Producenci mleka, dostawcy rozwiązań i usług dla sektora mleczarskiego, a także przedstawiciele świata nauki, agencji rządowych i pozarządowych z Polski i z zagranicy rozmawiali o przyszłości rynku mleka w Polsce, Unii Europejskiej i na świecie. Credit Agricole już po raz drugi dołączył do grona partnerów Forum.

Rok 2015 jest szczególny dla branży mleczarskiej. Od 1 kwietnia nie obowiązują ograniczenia w produkcji mleka. Zmiana, której celem było zwiększenie konkurencyjności unijnego mleczarstwa, wywołała wiele dyskusji wśród rolników oraz rządzących. Nowa rzeczywistość przyniosła wiele wyzwań, ale i szans na rozwój. W tym kontekście, szczególnie ważna staje się integracja środowisk rolników, producentów i przetwórców, przedstawicieli nauki, władz i wspólna debata nad przyszłością sektora mleka w Polsce i Europie.

W swoim wystąpieniu podczas Forum, Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole, dowodził, że jesteśmy częścią globalnego rynku mleka i to globalny rynek decyduje o kondycji polskiego mleczarstwa. Istnieje duża zależność cen mleka i produktów mlecznych w Polsce od cen w pozostałych krajach Unii Europejskiej, USA czy Oceanii. Krajowe czynniki – podaż i popyt, a także polityka sieci handlowych i podmiotów skupujących – mają ograniczony wpływ na ceny mleka i produktów mlecznych w Polsce. Taka sytuacja utrzyma się przynajmniej do połowy 2016 r.

Podczas uroczystej gali XIII Forum Spółdzielczości Mleczarskiej ogłoszono wyniki IX Rankingu Spółdzielni Mleczarskich. Organizatorami rankingu byli Polska Izba Mleka oraz Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, natomiast bank Credit Agricole był partnerem kategorii dodatkowych rankingu. Kapituła IX Rankingu Spółdzielni Mleczarskich wyłoniła liderów polskiego mleczarstwa w kategoriach: mleczarskie wydarzenie roku, mleczarska innowacja roku, mleczarskie działanie na rzecz ochrony środowiska oraz mleczarski lider ekspansji.

***

Potrzeby sektora rolnego i rolno-spożywczego są szczególnie bliskie Crédit Agricole. Grupa Crédit Agricole wywodzi się ze spółdzielczych kas rolniczych. Działają one od ponad 120 lat, a dziś obsługują 90 proc. rolników we Francji. W Polsce Credit Agricole proponuje sektorowi rolnemu i rolno-spożywczemu pełną gamę produktów bankowych, od specjalistycznego konta AGRICOLE, konta firmowego, AGRO pożyczki, przez kredyt obrotowy AGRO w koncie, kredyt inwestycyjny, kredyt na kupno gruntów czy budowę, remont nieruchomości, na ofercie oszczędności, AGRO Lokatach, skończywszy.

W kręgu zainteresowania Credit Agricole znajdują się również duże przedsiębiorstwa z sektora mlecznego oraz ich dostawcy. Pierwszym Bank proponuje wsparcie w takich obszarach jak: finansowanie, bankowość transakcyjna, finansowanie handlu, rynki kapitałowe, bankowość inwestycyjna, a dzięki współpracy z innymi spółkami Grupy Crédit Agricole w Polsce, może zaoferować rozwiązania faktoringowe oraz leasing, pozwalający na finansowanie wysokobudżetowych transakcji. Dla drugich Credit Agricole przygotował specjalną ofertę finansowania. W ten sposób już od dwóch lat mocno rozwija sieć dystrybucji produktów dla rolników i przedsiębiorstw z sektora rolno-spożywczego poprzez partnerów.