Zgubienie karty
(koszt wg stawki operatora) +48 71 354 90 09
Aktualności

Policz swój ślad węglowy z kalkulatorem banku Credit Agricole

Picie kawy, wyjście do restauracji czy kina oraz zrobienie prania - każda czynność zostawia ślad. To ślad węglowy, który pokazuje nasz wpływ na klimat. Jak w kilka minut policzyć, w jakim stopniu przyczyniamy się do emisji gazów cieplarnianych do atmosfery? Z pomocą przychodzi przyjazny kalkulator CO2 dla osób indywidualnych, przygotowany przez bank Credit Agricole we współpracy ze start-upem TerGo.

Ślad węglowy to suma emisji gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla, metanu czy podtlenku azotu), jakie zostawia w atmosferze każda czynność. Emisje biorą się głównie ze spalania paliw kopalnych. Ich sumę można także policzyć dla produktów i usług oraz dla różnych aktywności człowieka. Bank Credit Agricole przygotował specjalny kalkulator, dzięki któremu każdy może sprawdzić swój indywidualny ślad węglowy.

- Jednym z głównych założeń naszej strategii jest działanie na rzecz klimatu i gospodarki niskoemisyjnej. Chcemy odgrywać istotną rolę w zielonej transformacji i wspierać w niej naszych klientów biznesowych i indywidualnych. Dlatego - obok innych inicjatyw - uruchomiliśmy kalkulator śladu węglowego. Jestem głęboko przekonany, że ta wiedza jest potrzebna każdemu z nas. Bez informacji, jaki faktycznie mamy wpływ na środowisko, nie jako grupa, ale indywidualnie, trudno będzie zmienić nasze codzienne nawyki - mówi Jędrzej Marciniak, wiceprezes zarządu banku Credit Agricole.

Kalkulator śladu węglowego jest dostępny w dwóch wersjach. Wypełnienie podstawowej zajmuje około trzy minuty, co wystarczy na uzyskanie wyniku szacunkowego. Do wyliczeń szczegółowych należy wykorzystać wersję rozszerzoną, na którą trzeba poświęcić nieco ponad 10 minut. Każdy z łatwością odpowie na pytania w kategoriach dom, transport, podróże i styl życia. Narzędzie jest bezpłatne i można z niego skorzystać on-line w dowolnym momencie.

Kalkulator śladu węglowego banku Credit Agricole powstał przy współpracy z zaufanymi partnerami, co zapewnia wiarygodność wyliczeń na najwyższym poziomie. Od strony operacyjnej za narzędzie odpowiada start-up pozytywnego wpływu TerGo. Firma ta posiada prestiżowy certyfikat B Corp, który potwierdza, że dana organizacja prowadzi swój biznes w sposób odpowiedzialny, a także wykorzystuje swoje zasoby, by rozwiązywać istotne problemy społeczne i środowiskowe. Swoim patronatem kalkulator objął prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego, znany i ceniony ekspert CSR i ESG w Polsce i na świecie. Niezależną weryfikację narzędzia przeprowadził prof. Walter Leal.

- Często spotykamy się z chęcią do ograniczania zmian klimatu, która jednak tylko czasami idzie w parze z dogłębną wiedzą o przyczynach ocieplania atmosfery. Kalkulator stworzony wspólnie z Credit Agricole pokazuje użytkownikom, że dokonując dobrych wyborów, w dłuższej perspektywie mają ogromny wpływ na zmiany na Ziemi. Dlatego to narzędzie doskonale wypełnia misję przybliżania tematyki dotyczącej klimatu w lekki, przystępny sposób - mówi Ewelina Sasin, COO i współzałożycielka TerGo.

- W przyjazny sposób prowadzimy edukację na temat śladu węglowego dla naszych klientów oraz wszystkich, którzy odwiedzą stronę internetową. Przy okazji będą mogli zapoznać się z ofertą zielonych produktów banku i dowiedzą się nie tylko jak to zrobić, aby realnie redukować swój ślad węglowy, ale także skąd wziąć na to środki - dodaje Ewa Deperas-Jarczewska, dyrektorka zespołu corporate sustainability w Credit Agricole.

Poprzez takie inicjatywy, jak udostępnienie kalkulatora śladu węglowego, bank Credit Agricole aktywnie włącza się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ: 4. Dobra jakość edukacji, 12. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, 13. Działania w dziedzinie klimatu oraz 17. Partnerstwa na rzecz celów.

O zrównoważonym rozwoju i ESG w banku Credit Agricole, w tym o produktach banku, można przeczytać na nowej stronie internetowej.

Oblicz ślad węglowy