Zgubienie karty
(koszt wg stawki operatora) +48 71 354 90 09
Aktualności

Credit Agricole i EFL zapraszają na II edycję Akcji Czysta Odra

Bank Credit Agricole razem ze spółką leasingową EFL oraz ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim zapraszają do udziału II edycji Akcji Czysta Odra. Od 28 kwietnia do 7 maja wolontariusze z Czech, Polski i Niemiec będą sprzątać brzegi i dopływy Odry. Celem akcji jest nie tylko praktyczne usuwanie ze środowiska wodnego odpadów i ale i edukacja o szkodliwości odpadów i w szczególnie mikroplastiku, który zatruwa wodę i życie w rzekach, jeziorach i Morzu Bałtyckim.

W I edycji Akcji Czysta Odra zorganizowanej w zeszłym roku, wzięło udział ponad 15 tys. osób i posprzątało brzegi rzeki Odry na całej jej długości 854 km od źródła w czeskich Morawach, aż po ujście w Zalewie Szczecińskim. W ciągu 10 dni wolontariusze zebrali łącznie ponad 120 ton śmieci. W tym roku organizatorzy chcą powtórzyć to wydarzenie na jeszcze większą skalę - już zgłosiło się blisko 20 tys. wolontariuszek i wolontariuszy, a wciąż napływają kolejne zgłoszenia.

- Zapraszamy wszystkich, którym leży na sercu czystość rzek, łąk, lasów, wsi i miast, do wspólnego sprzątania. Oczywiście że to nie nasze śmieci, ale nasza planeta, na której nam zależy i chcemy żeby była czyta i piękna. Dla nas samych, dla naszych dzieci, dla naszych wnuków - zachęca ekolog Dominik Dobrowolski.

Każdy może stworzyć swoją lokalna akcję , skrzyknąć rodzinę, znajomych, przyjaciół i wspólnie z nimi oczyścić fragment brzegów rzeki w swojej okolicy. - Nasza akcja obejmuje całe dorzecze Odry i wszystkie jej dopływy. Zapraszamy chętnych, którzy posprzątają np.: Wartę, Nysę Kłodzką lub Łużycką, Bóbr, Pełcznicę, Prudnik, Barycz czy Ślęzę. Najważniejsze, aby zaadaptować tak symbolicznie swój kawałek rzeki i nie tylko posprzątać brzegi, ale przypilnować, aby nie były zaśmiecane - mówi Przemysław Przybylski, koordynator akcji w banku Credit Agricole.

Lokalni organizatorzy mogą otrzymać wsparcie finansowe na przeprowadzenie akcji. Darczyńcą grantów jest bank Credit Agricole. Zgłoszenie lokalnego sztabu należy wysyłać do regionalnych koordynatorów akcji:

Akcja Czysta Odra jest częścią kampanii edukacyjnej #mniejplastiku, której celem jest budowanie świadomości problemu nadmiaru plastikowych odpadów w środowisku. W tym roku kampania skupia się na edukacji poświęconej problemowi mikroplastiku, czyli drobinek tworzyw sztucznych niewidocznych dla ludzkiego oka, które w wodzie łączą się z drobnoustrojami, cząsteczkami toksyn lub ścieków i przez wodne zwierzęta często mylone są z pokarmem. Aby przeciwdziałać temu problemowi należy przede wszystkim zmniejszyć zużycie plastiku i poprawić system zbiórki i przetwarzania plastikowych odpadów. Więcej informacji na ten temat, a także na temat Akcji Czysta Odra można znaleźć na stronie www.mniejplastiku.pl