Zgubienie karty
(koszt wg stawki operatora) +48 71 354 90 09
Aktualności

Wisła jest piękna - posprzątajmy ją wspólnie

Ruszyła #WiślanaOdyseja - trzecia wielka akcja ekologiczna realizowana w ramach naszej kampanii edukacyjnej #Mniejplastiku. W ciągu 10 miesięcy wolontariusze prowadzeni przez ekologa Dominika Dobrowolskiego przejdą 1200 km brzegami królowej polskich rzek od jej źródła w Wiśle, do ujścia w Gdańsku. Każdy może dołączyć i pomóc walczyć z nadmiarem plastikowych śmieci w środowisku.

Pierwszy etap Wiślanej Odysei miał zdecydowanie kolor biały. Cały Beskid Śląski przysypany był grubą śnieżną pierzyną, która utrudniała marsz na zbocza Baraniej Góry do źródeł Wisły. Na szczęście mogliśmy liczyć na pomoc gospodarzy tego terenu - leśników z Nadleśnictwa Wisła, którzy podwieźli nas kawałek swoim quadem, a potem przecierali szlak na rakietach śnieżnych.

Biała i Czarna Wisełka początkowo odrębnie spływają po zboczach, jako niepozorne, choć bystre strużki wody. Aż trudno uwierzyć, że to właśnie jest początek największej polskiej rzeki. Obie rzeczki łączą się w sztucznym Jeziorze Czerniańskim, ale dopiero kilkaset metrów niżej, od ujścia potoku Malinka, zaczyna się prawdziwa Wisła.

Dominik przemaszerował wzdłuż jej nurtu ponad 100 kilometrów, aż do Oświęcimia, odwiedzając po drodze Skoczów, Zalew Goczałkowicki oraz "żabi kraj" w pobliżu Pszczyny. Wszędzie rozmawiał z leśnikami, którzy podkreślali, że czyste rzeki zaczynają się w czystym lesie - musimy zatem zwracać uwagę na śmieci nie tylko na brzegach.

Z Oświęcimia do Krakowa

Kolejny etap wiślanego marszu rozpoczynamy 18 lutego u ujścia Soły do Wisły. Skończymy 21 lutego pod Wawelem w Krakowie. Chętnych do udziału prosimy o zgłoszenia na adres: wislana.odyseja@gmail.com. Więcej informacji o przebiegu trasy i harmonogramie można uzyskać pod numerem telefonu 697 092 978.

Wiślana Odyseja, to już trzecia ekologiczna podróż przez Polskę, w ramach kampanii #mniejplastiku. W 2020 r. przemierzyliśmy wspólnie ponad 500 km wzdłuż całego wybrzeża w ramach Bałtyckiej Odysei. W zeszłym roku posprzątaliśmy górskie i leśne szlaki pod sztandarem Górskiej Odysei. Teraz czas na Królową Polskich Rzek.

1200-kilometrowa trasa podzielona jest na 10 comiesięcznych akcji (pieszych, rowerowych, kajakowych). Odwiedzimy m.in. Kraków, Warszawę, Toruń i Gdańsk. Każdy może dołączyć i pomóc nam walczyć o mniej plastiku w środowisku.

Kolejnym etapom Wiślanej Odysei będą towarzyszyć lekcje edukacyjne w szkołach, pogadanki dla turystów i lokalnych mieszkańców oraz webinary. W miastach nad Wisłą można oglądać również plenerową wystawę „Plastikowa Odyseja”, prezentującą artystyczne zdjęcia śmieci zebranych na bałtyckich plażach.

Akcję organizują wspólnie: Dominik Dobrowolski, Credit Agricole i EFL, a patronują jej Wody Polskie i stowarzyszenie Program Czysta Polska.