Zgubienie karty
(koszt wg stawki operatora) +48 71 354 90 09
Aktualności

Zostań bałtyckim wolontariuszem i walcz o #mniejplastiku w morzu

5 etap naszej akcji #BałtyckaOdyseja - z Ustki do Łeby - był nie lada wyzwaniem. Wzburzone morze wylewało się na całą szerokość plaży i w wielu miejscach musieliśmy wdrapywać się na wydmy, żeby przejść suchą nogą. Ale żadne przeszkody nie powstrzymają nas przed osiągnięciem celu, jakim jest zwrócenie uwagi na problem plastikowych odpadów w morzach.

O tej sprawie warto mówić głośno, bo w każdej minucie na całym świecie do morza trafia wywrotka śmieci. W słonych wodach pływa już ponad 5 mld ton śmieci. Napotkać je można wszędzie: w chłodnym Bałtyku, w gorących wodach Morza Czerwonego, nawet na dnie Rowu Mariańskiego. Odkryta w 1997 r. Wielka Pacyficzna Plama Śmieci dryfująca między Kalifornią a Hawajami, jest już pięć razy większa od powierzchni Polski.

Skąd biorą się te śmieci? Nie rosną na drzewach, nie wyrzucają ich wulkany, nie przyleciały tu z Kosmosu. To my je wytwarzamy i my je wyrzucamy: z naszych stołów, plecaków, czy biur. Każdy Europejczyk zużywa rocznie około 30 kg plastiku, który później trafia na wysypiska, do lasu, do wody.

Od każdego coś zależy

"Dlaczego mam coś zmieniać? Przecież ode mnie nic nie zależy" - wszyscy słyszeliśmy kiedyś takie lub podobne zdania. A to przecież nieprawda. Tak jak ocean składa się z pojedynczych kropli wody, tak "ludzkość" tworzy każdy i każda z nas. I wszyscy mamy wpływ na to jak wygląda świat w którym żyjemy.

W Credit Agricole czujemy głęboką odpowiedzialność za stan środowiska. Jako jedna z 10 największych instytucji finansowych na świecie mamy w tym obszarze sporo możliwości i chcemy je wykorzystać dla wspólnego dobra. Dlatego chętnie angażujemy się w akcje edukacyjne, które pozwalają zmieniać świadomość naszych pracowników i klientów. W 2020 r. uruchomiliśmy kampanię #mniejplastiku, w ramach której odbywa się Bałtycka Odyseja.

Wraz z ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim i wolontariuszami z całej Polski sprzątamy plaże na polskim odcinku wybrzeża Bałtyku: od Świnoujścia do Piasków. Przeszliśmy już połowę tej trasy i dotarliśmy do Łeby. Istotą akcji jest przekaz: "lepiej zapobiegać niż leczyć". Chodzi o to, byśmy na co dzień rezygnowali z plastikowych jednorazówek, które najbardziej zaśmiecają nam świat. Im mniej będziemy ich używać, tym mniej ich wytworzymy. A jeśli ich nie wytworzymy, to nie będziemy musieli się martwić, o to jak je sprzątać i przetwarzać.

Obejrzyj film z relacją z 5 etapu Bałtyckiej Odysei

Obejrzyj zdjęcia z 5 etapu Bałtyckiej Odysei

Etap z atrakcjami

Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w kolejnym, szóstym etapie marszu. Startujemy 13 czerwca o godzinie 8:00 na Skwerze Rybaka w Łebie. W ciągu dwóch dni planujemy dojść do Władysławowa. Możecie dołączyć na dowolnym odcinku - ile starczy wam sił. Prosimy jedynie o wcześniejsze zgłoszenia na adres: baltycka.odyseja@gmail.com

Półmetkowemu etapowi Bałtyckiej Odysei towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje. W Łebie odsłonimy wystawę artystycznych zdjęć przedstawiających "skarby" Bałtyku, czyli najciekawsze śmieci zebrane na plażach przez naszych wolontariuszy. Organizujemy również edukacyjny Łebinar, czyli internetowe spotkanie, podczas którego opowiemy o dotychczasowych osiągnięciach akcji, porozmawiamy z ekspertami, samorządowcami i uczestnikami akcji.

Obejrzyjcie przykładowe plansze z wystawy.

Codzienna odyseja

Kto nie będzie mógł osobiście wziąć udziału w akcji nad morzem, może dołączyć do nas wirtualnie. Wystarczy, że w czasie akcji (13-14 czerwca) posprzątacie teren w pobliżu domu, a potem dokładnie posegregujecie śmieci i pochwalicie się zdjęciem w mediach społecznościowych (koniecznie oznaczcie je hasztagiem #bałtyckaodyseja).

Ilustracja - collage z ludźmi z tabliczkami #bałtyckaodyseja

Pamiętajcie również o pięciu prostych zasadach, których stosowanie na co dzień pozwala skutecznie ograniczyć zużycie plastiku:

  • używaj rzeczy wielokrotnego użytku, nie jednorazowych;
  • naprawiaj zepsute, zamiast kupować nowe rzeczy;
  • ograniczaj zakupy do tego, czego naprawdę potrzebujesz;
  • odmawiaj zbędnych opakowań;
  • segreguj śmieci.

Zachęcamy do regularnego zaglądania na stronę www.mniejplastiku.pl - tam znajdziecie więcej informacji o wpływie tworzyw sztucznych na środowisko i sposobach, jak ten wpływ ograniczać. Możecie posłuchać też podcastów #mniejplastiku i dowiedzieć się na przykład jak robić zakupy bez niepotrzebnych worków, folii i opakowań.