Zgubienie karty
(koszt wg stawki operatora) +48 71 354 90 09
Aktualności

Bałtycka Odyseja na Półwyspie Helskim

Za nami 7. etap Bałtyckiej Odysei. Kilkadziesiąt osób przez cały weekend 18–19 lipca sprzątało plaże między Władysławowem a Helem. Udało się zebrać około 50 worków śmieci, ale przede wszystkim po raz kolejny nagłośniliśmy problem plastiku w Bałtyku.

W kolejnym etapie naszej akcji wzięło udział około 50 wolontariuszy. Na plaży we Władysławowie spotkaliśmy się z koleżankami i kolegami z oddziałów Credit Agricole w: Gdyni, Gdańsku, Kościerzynie, Wejherowie, Wrocławiu, a nawet w Zielonej Górze. Razem z nami maszerowała także młodzież z helskich szkółek kitesurfingowych.

- Pogoda była wyśmienita, więc maszerowało się bardzo dobrze. Zebraliśmy pełne worki typowych śmieci zostawianych przez plażowiczów - głównie butelki, pojedyncze klapki, fragmenty strojów kąpielowych i oczywiście mnóstwo wypalonych papierosów. Warto takie akcje powtarzać, żeby jak najwięcej osób zwróciło uwagę na problem śmieci w morzu i na plaży - mówi Marzena Racicka, dyrektor placówki Credit Agricole w Kościerzynie.

– Wszyscy sprzątali bardzo dokładnie. Śmieci trafiły tam, gdzie ich miejsce, czyli do koszy wzdłuż całego Półwyspu. Apeluję do turystów wypoczywających nad morzem: zostawiajcie po sobie na plaży tylko odciski stóp, a nie puszki, szklane i plastikowe butelki, kartoniki, pety i inne śmieci – mówi ekolog Dominik Dobrowolski.

Wszyscy, którzy wzięli udział w sprzątaniu Półwyspu Helskiego, otrzymali pamiątkowe magnesy z logotypem naszej akcji. Relacje z akcji nadawały przez cały weekend stacje Polsat News i TVN24.

Bałtycka Odyseja to akcja społeczna i dobrowolna. 500-kilometrowa trasa ze Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej podzielona jest na dziesięć etapów. Co miesiąc w wybrany weekend (sobota i niedziela, z odpoczynkiem w jednym z hotelików) uczestnicy przechodzą, kontrolują i sprzątają około 50 kilometrów plaży.

W ramach Bałtyckiej Odysei prowadzone są też lokalne akcje sprzątania strumyków, rzek i jezior w całej Polsce tak, aby ograniczyć ilość śmieci, które właśnie rzekami spływają do morza. W listopaddzie odbędzie się wielki finał, podczas którego zostanie podsumowana wyprawa. Powstanie również raport dotyczący stanu zaśmiecenia, a także wystawa, która wraz z filmem będzie prezentowana w całej Polsce.

– Chrońmy morze przed odpadami! Wspierajmy recykling na lądzie! Przebywając nad morzem, pozostawmy po sobie tylko odcisk stóp na piasku, ale nie śmieci. Śmieci w Bałtyku to niezniszczalne wirusy, które zostawiamy dla kolejnych pokoleń! Musimy to powstrzymać! Każdy może być lekarzem Bałtyku – apeluje Dominik Dobrowolski.

Terminy kolejnych edycji Bałtyckiej Odysei:

Współorganizatorami Bałtyckiej Odysei są: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole i EFL.