Zgubienie karty
(koszt wg stawki operatora) +48 71 354 90 09
Aktualności

Fałszywy dodatek do Firefoksa - podmiana numerów rachunków

W trosce o Państwa bezpieczeństwo, prosimy o zwrócenie uwagi na nowe zagrożenia dla klientów bankowości internetowej. Podkreślamy, że zagrożenia te dotyczą bezpośrednio klientów, a nie systemów bankowych. Oznacza to, że bardzo ważne jest przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z sieci internetowej, w tym z usług bankowości elektronicznej.

Jeżeli korzystają Państwo z przeglądarki Firefox to koniecznie należy sprawdzić czy wśród zainstalowanych do niej dodatków nie znajduje się taki o nazwie "Firefox Google Search". Jeżeli taki dodatek jest - niezwłocznie powinien zostać odinstalowany.

Jak informują specjaliści bezpieczeństwa jest to nowa wersja złośliwego oprogramowania, którego celem jest podmiana numerów rachunków w przelewach w bankowości elektronicznej. Jednym ze źródeł tego malware może być m.in. oprogramowanie ściągane z nieoryginalnych lub niezaufanych źródeł.

Zgodnie z wynikami opublikowanymi przez specjalistów bezpieczeństwa ten dodatek zainstalowany w przeglądarce może skutecznie utrudniać klientowi bankowości internetowej dostrzeżenie, że numer rachunku w definiowanym przelewie został podmieniony. Tym skrupulatniej należy weryfikować treści SMSów autoryzacyjnych oraz powiadomień o zleconych lub wykonanych transakcjach.

Wersje Firefoksa począwszy od wersji 43 (Firefox ESR od wersji 38.5.0) blokują jego działanie. Jeżeli używacie Państwo starszej wersji tej przeglądarki - należy jak najszybciej dokonać aktualizacji. Także wykrywalność przez antywirusy powinna stopniowo wzrastać, niemniej zalecana jest duża ostrożność.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy pytań prosimy o kontakt z serwisem telefonicznym CA 24 - 19 019, z zagranicy i z komórek +48 71 35 49 009.