Numer kontaktowy 19 019 Zgubienie karty +48 71 354 90 09
Aktualności

Ostrzeżenie przed niebezpiecznym oprogramowaniem

Szanowni Państwo,
W trosce o Państwa bezpieczeństwo, prosimy o zwrócenie uwagi na nowe zagrożenia dla klientów bankowości internetowej. Podkreślamy, że zagrożenia te dotyczą bezpośrednio klientów, a nie systemów bankowych. Oznacza to, że bardzo ważne jest przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z sieci internetowej, w tym z usług bankowości elektronicznej.

Jednym z zagrożeń jest niebezpieczne oprogramowanie, które podmienia numery rachunków, na które chcemy przelać pieniądze .

W zależności od występującej wersji, złośliwe oprogramowanie:

Podstawowym sposobem ustrzeżenia się przed skutkami działania obu tych szkodliwych kodów jest zachowanie czujności i każdorazowe upewnienie się przed zatwierdzeniem transakcji, że widoczny na ekranie numer rachunku bankowego jest tym samym numerem, na który powinien zostać zrealizowany przelew.

Osoby, które spotkały się z opisanym wyżej zachowaniem swojego komputera, powinny:

Kolejnym zagrożeniem, które dotyczy w zasadzie wszystkich użytkowników programów pocztowych, są sfałszywane maile, podszywające się pod różne przedsiębiorstwa . Adres e-mail nadawcy wskazuje na to, że wiadomość wysłał bank lub usługodawca (np. telefonii komórkowej, energii elektrycznej, serwisu aukcyjnego itd.). Do wiadomości załączony jest spakowany (skompresowany) plik z rozszerzeniem ZIP, którego otwarcie powoduje instalację złośliwego oprogramowania na komputerze. Prosimy o nieotwieranie załącznika i natychmiastowe kasowanie takich wiadomości.

Przypominamy również, że banki nie wysyłają dokumentów w postaci skompresowanych plików z rozszerzeniem ZIP, a niektóre wiadomości, np. wyciągi do kont, są dodatkowo opatrzone podpisem cyfrowym.

Jeśli otworzyli Państwo załącznik ze sfałszywanej wiadomości e-mail, zalecamy natychmiastowe przeskanowanie urządzenia programem antywirusowym najnowszej generacji i powtórzenie tej czynności za 2-3 dni.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się ze wszystkimi zasadami bezpiecznej bankowości elektronicznej .

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy pytań prosimy o kontakt z serwisem telefonicznym CA 24 - 19 019 z zagranicy i z komórek +48 71 35 49 009.