Zgubienie karty
(koszt wg stawki operatora) +48 71 354 90 09
Aktualności

Sprzedaż detaliczna wciąż poniżej historycznego maksimum

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalicznej w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w listopadzie do 3,4% r/r wobec 2,3% w październiku, kształtując się znacząco powyżej konsensusu rynkowego (2,1%) i naszej prognozy (1,0%). Dynamika sprzedaży detalicznej liczonej w cenach stałych zwiększyła się w listopadzie do 3,1% r/r wobec 1,3% w październiku, kształtując się powyżej konsensu rynkowego (1,0%) i naszej prognozy (0,5%). Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna w cenach stałych zwiększyła się w listopadzie w porównaniu z październikiem o 1,0%. Oznacza to, że sprzedaż detaliczna w listopadzie pozostała poniżej swojego historycznego maksimum odnotowanego w czerwcu br.

Efekty niskiej bazy wsparciem dla dynamiki sprzedaży

Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku przyspieszenia wzrostu sprzedaży w listopadzie był silny wzrost dynamiki sprzedaży paliw do 4,1% r/r wobec -9,1% w październiku, do czego przyczynił się efekt niskiej ubiegłorocznej bazy. Wsparciem dla takiej oceny jest odnotowane w listopadzie zmniejszenie dynamiki sprzedaży detalicznej po wyłączeniu paliw, która według naszych szacunków wyniosła 2,9% r/r wobec 3,3% w październiku. Czynnikami oddziałującymi w kierunku zwiększenia dynamiki sprzedaży ogółem w listopadzie były również zwiększenie realnej dynamiki funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw do poziomu najwyższego od sierpnia 2024 r. (por. MAKROpuls z 19.12.2024) oraz promocje związane z Black Friday i Black Week, które w warunkach podwyższonej skłonności gospodarstw domowych do oszczędzania oddziaływały w kierunku zwiększenia skali zakupów w ramach promocji w porównaniu z listopadem ub. r. Ze względu na ustąpienie wspomnianego wyżej efektu niskiej bazy dla sprzedaży paliw oczekujemy, że w grudniu roczna dynamika sprzedaży detalicznej obniży się, a wsparciem dla tych oczekiwań jest odnotowana w grudniu stabilizacja głównych wskaźników obrazujących nastroje konsumenckie przy jednoczesnym utrzymaniu się wskaźnika obrazującego skłonność do oszczędzania na podwyższonym poziomie.

Wzrost konsumpcji wyraźnie przyspieszy w IV kw.

Dane o sprzedaży detalicznej w listopadzie stanowią wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą w IV kw. nastąpi znaczące przyspieszenie wzrostu konsumpcji do 2,5% r/r wobec 0,3% w III kw. Oczekujemy, że w kolejnych kwartałach skłonność gospodarstw domowych do oszczędzania będzie się obniżać i dynamika konsumpcji pozostanie zbliżona do 2% r/r mimo silnego obniżenia realnej dynamiki płac. Uważamy, że publikacja dzisiejszych danych o sprzedaży detalicznej jest lekko pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.