Zgubienie karty
(koszt wg stawki operatora) +48 71 354 90 09
Aktualności

Wzrost cen ograniczany przez niższą inflację bazową

Finalne dane o inflacji zgodne ze wstępnym szacunkiem GUS

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI w sierpniu zwiększyła się do 1,8% r/r wobec 1,7% w lipcu, kształtując się zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS równym konsensusowi rynkowemu i poniżej naszej prognozy (1,9%).

Rosnące ceny paliw zwiększyły inflację

Zwiększenie inflacji (o 0,2 pp.) wynikało z wyższej dynamiki cen paliw (3,5% r/r w sierpniu wobec -0,1% w lipcu) związanej ze wzrostem ich cen w ujęciu miesięcznym w sierpniu (o 2,2%). Był on konsekwencją utrzymującego się w ostatnich miesiącach wzrostu cen ropy naftowej na światowym rynku. Przeciwny efekt miała niższa inflacja bazowa, która zgodnie z naszymi szacunkami zmniejszyła się w sierpniu do 0,7% r/r wobec 0,8% w lipcu, obniżając inflację o 0,1 pp. W kierunku jej spadku oddziaływały m.in. niższe dynamiki cen w kategoriach "łączność” (1,2% r/r w sierpniu wobec 1,7% w lipcu), rekreacja i kultura (1,8% r/r wobec 2,3%) oraz "inne towary i usługi” (1,7% r/r wobec 2,2%). Nieznaczny spadek inflacji bazowej świadczy o utrzymującym się braku presji inflacyjnej w gospodarce.

Nieznacznie obniżyła się również dynamika cen w kategorii "żywność i napoje bezalkoholowe” (4,3% r/r w sierpniu wobec 4,4% w lipcu). Na podstawie komunikatu GUS szacujemy, że zmniejszenie dynamiki cen w tej kategorii wynikało przede wszystkim z niższego rocznego tempa wzrostu cen mięsa, cukru, napojów bezalkoholowych oraz owoców. Przeciwny efekt miało wyższe tempo wzrostu cen olejów i tłuszczów oraz pieczywa i produktów zbożowych.

W IV kw. oczekujemy nieznacznego spadku inflacji

Uważamy, że w IV kw. dynamika cen żywności osiągnie swoje maksimum lokalne, a w kierunku jej wzrostu oddziaływać będą wyższe ceny owoców (por. AGROpuls z 28.07.2017). W IV kw. oczekujemy również wzrostu inflacji bazowej do 0,9% r/r, związanej ze stopniowym narastaniem presji płacowej. W grudniu br. w kierunku obniżenia inflacji oddziaływać będą natomiast efekty wysokiej bazy dla dynamiki cen paliw. Ze względu na oddziaływanie efektów wysokiej bazy dla dynamiki cen paliw, tempo wzrostu cen ogółem silnie obniży się do 1,5% na koniec br., a w całym 2017 r. wyniesie 1,9% wobec -0,6% w 2016 r. W 2018 r. oczekujemy spadku inflacji do 1,6% r/r, co jest spójne z naszym scenariuszem, zgodnie z którym RPP utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie do listopada 2018 r. (por. MAKROmapa z 11.09.2017).

Dzisiejsze finalne dane o inflacji są neutralne dla złotego oraz cen polskich obligacji.