Zgubienie karty
(koszt wg stawki operatora) +48 71 354 90 09
Aktualności

Przejściowy spadek aktywności w przemyśle i budownictwie

Wyhamowanie ożywienia w przemyśle

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zmniejszyła się w kwietniu o 0,6% r/r wobec wzrostu o 11,1% w marcu, co było znacząco poniżej naszej prognozy (2,8%) i konsensusu rynkowego (2,4%). Główną przyczyną silnego obniżenia dynamiki produkcji pomiędzy marcem a kwietniem była niekorzystna różnica w liczbie dni roboczych (w marcu br. liczba dni roboczych była o 1 większa niż w 2016 r., podczas gdy w kwietniu br. była ona o 2 niższa niż przed rokiem). Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zmniejszyła się w kwietniu o 1,2% m/m, co oznacza wyhamowanie obserwowanego od listopada 2016 r. trendu wzrostowego dla aktywności w przemyśle. W ujęciu rocznym wzrost odsezonowanej produkcji wyniósł 4,0%.

Spadek aktywności w przemyśle ma charakter przejściowy

Podobnie jak w marcu, w kwietniu odnotowano wysoką na tle innych kategorii dynamikę produkcji w branżach ze znaczącym udziałem eksportu w przychodach ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów: "pozostały sprzęt transportowy” (14,2%), "wyroby z metali” (6,5%) i "maszyny i urządzenia” (3,3% r/r). Dane te są zgodne z naszym scenariuszem, zgodnie z którym ożywienie w światowej wymianie handlowej oddziałuje w kierunku zwiększenia popytu na polski eksport do strefy euro i wzrostu aktywności w przetwórstwie przemysłowym. Taką tendencję potwierdzają kwietniowe wyniki badań koniunktury PMI, wskazujące na szybki wzrost nowych zamówień eksportowych w przetwórstwie przemysłowym w strefie euro (tempo wzrostu zamówień najwyższe od kwietnia 2011 r.).

Biorąc pod uwagę utrzymujący się wzrost popytu zewnętrznego, silne wyhamowanie aktywności w przemyśle w kwietniu jest sporą niespodzianką. Naszym zdaniem mogło ono wynikać z anomalii pogodowych w okresie marzec-kwiecień, które przyczyniły się do przesunięcia popytu na towary wytwarzane w działach zaopatrujących branżę budowlaną z kwietnia na marzec. W konsekwencji, oczekujemy, że w maju produkcja przemysłowa, wspierana przez popyt zewnętrzny i ożywienie w inwestycjach, znajdzie się ponownie w trendzie wzrostowym.

Anomalie pogodowe ograniczyły aktywność w budownictwie

Według danych GUS produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w kwietniu o 4,3% r/r wobec wzrostu o 17,2% w marcu. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja w budownictwie spadła o 1,2% m/m. Do zmniejszenia aktywności w budownictwie przyczyniły się wspomniana wyżej różnica w liczbie dni roboczych i anomalie pogodowe. Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach produkcja budowlano-montażowa znajdzie się w trendzie wzrostowym, co będzie związane z oczekiwaną przez nas rosnącą absorpcją środków unijnych, znaczącym zwiększeniem publicznych nakładów na infrastrukturę oraz ożywieniem w budownictwie mieszkaniowym. Wsparciem dla naszego scenariusza jest odnotowany w I kw. br. silny wzrost inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego (o 11,2% r/r wobec spadku o 21,7% r/r w IV kw. 2016 r.). Na korzystne perspektywy branży budowlanej wskazuje odnotowany w kwietniu kolejny wzrost odsezonowanego wskaźnika dotyczącego bieżącego portfela zamówień w budownictwie na rynku krajowym (do poziomu najwyższego od listopada 2008 r.).

Lekkie spowolnienie wzrostu sprzedaży

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS liczona w cenach bieżących sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób wzrosła w kwietniu o 8,1% r/r wobec 9,7% w marcu, co było nieznacznie powyżej naszej prognozy (8,0%) i poniżej konsensusu rynkowego (8,9%). Liczona w cenach stałych sprzedaż zwiększyła się w kwietniu o 6,7% r/r wobec 7,9% w marcu. W kierunku zwiększenia dynamiki sprzedaży w kwietniu oddziaływały efekty kalendarzowe związane z późniejszymi niż przed rokiem świętami Wielkiejnocy (silny wzrost sprzedaży w kategorii "żywność, napoje i wyroby tytoniowe” z -3,4% r/r w marcu do 9,4% r/r). W przeciwnym kierunku oddziaływały anomalie pogodowe w okresie marzec-kwiecień br., które sprzyjały wcześniejszym (realizowanym w marcu) zakupom ubrań i obuwia z kolekcji wiosenno-letniej (spadek dynamiki sprzedaży w kategorii "włókno, odzież, obuwie” z 26,9% r/r do 12,0% r/r). Anomalie te spowodowały również – naszym zdaniem przejściowe - ograniczenie popytu na samochody (spadek sprzedaży o 5,4% r/r wobec wzrostu o 11,7% w marcu). Kwietniowe dane o sprzedaży są spójne z naszym scenariuszem obniżenia tempa wzrostu konsumpcji prywatnej w II kw. do 3,6% r/r wobec 4,1% r/r w I kw. br.

Opublikowane dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w kwietniu stanowią wsparcie dla naszej prognozy dynamiki PKB w II kw. 2017 r. (spadek do 3,7% r/r wobec 4,0% r/r w I kw.). Sumaryczny wpływ opublikowanych dziś danych jest w naszej ocenie neutralny dla złotego i rentowności polskich obligacji.