Zgubienie karty
(koszt wg stawki operatora) +48 71 354 90 09
Aktualności

Inflacja w celu tylko przez chwilę

Finalne dane o inflacji zgodne ze wstępnym szacunkiem GUS

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI w listopadzie zwiększyła się do 2,5% r/r wobec 2,1% w październiku, kształtując się zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS i powyżej konsensusu rynkowego (2,4%) oraz naszej prognozy (2,3%).

Żywność i paliwa podbiły inflację

Do zwiększenia inflacji w listopadzie (o 0,1 pp.) przyczyniło się wyższe tempo wzrostu cen w kategorii "żywność napoje bezalkoholowe” (6,0% r/r w listopadzie wobec 5,4% w październiku). Zgodnie z komunikatem GUS wśród cen żywności najsilniej w ujęciu miesięcznym podrożały produkty w kategorii "mleko, sery, jaja” (wzrost o 4,9% m/m), które zgodnie z naszymi szacunkami zwiększyły roczną dynamikę cen żywności i napojów bezalkoholowych o 0,6 pp. Wyraźnie wyższe ceny w tej kategorii wynikały przede wszystkim z gwałtownego wzrostu cen jaj (o 30,0% m/m), związanego z przejściowym silnym zwiększeniem popytu zagranicznego na polski eksport jaj z uwagi na liczne przypadki skażenia jaj fipronilem w krajach Europy Zachodniej (m.in. w Holandii będącej największym unijnym eksporterem jaj). Na podstawie komunikatu GUS można wnioskować, że zwiększenie dynamiki cen żywności w ujęciu rocznym odnotowano również w przypadku cen pieczywa, mięsa, owoców, warzyw oraz napojów.

Do wzrostu inflacji (o 0,1 pp.) przyczyniła się również wyższa dynamika cen paliw (4,7% r/r w listopadzie wobec 1,6% w październiku), związana ze wzrostem ich cen w ujęciu miesięcznym w listopadzie (o 2,9%). Był on konsekwencją utrzymującego się w ostatnich miesiącach wzrostu cen ropy naftowej na światowym rynku. W kierunku wzrostu dynamiki cen paliw oddziaływał również efekt niskiej bazy sprzed roku (w listopadzie 2016 r. ceny paliw obniżyły się o 0,1% m/m).

Zwiększenie inflacji (o 0,1 pp.) wynikało również z wyższej inflacji bazowej, która zgodnie z naszymi szacunkami wzrosła w listopadzie do 0,9% r/r wobec 0,8% w październiku. Zwiększenie inflacji bazowej wynikało m.in. z wyższej dynamiki cen w kategoriach "rekreacja i kultura” (1,7% r/r w listopadzie wobec 1,4% w październiku), "wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego” (0,3% r/r wobec -0,1%) oraz "restauracje i hotele” (2,7% r/r wobec 2,5%). Zaledwie nieznaczny wzrost inflacji bazowej świadczy naszym zdaniem o utrzymującym się braku presji inflacyjnej w gospodarce.

Źródła wzrostu inflacji wyczerpały się

W kolejnych miesiącach oczekujemy spadku dynamiki cen żywności oraz paliw przy umiarkowanym wzroście inflacji bazowej. W efekcie prognozujemy, że inflacja w 2018 r. zmniejszy się do 1,7% w 2018 r. wobec 2,0% w 2017 r. Nasz szczegółowy zrewidowany scenariusz inflacji został przedstawiony w dzisiejszej MAKROmapie.

Dzisiejsze finalne dane o listopadowej inflacji są neutralne dla złotego oraz cen polskich obligacji.