Zgubienie karty
(koszt wg stawki operatora) +48 71 354 90 09
Aktualności

Boom na rynku pracy trwa

Dynamika płac w II kw. najwyższa od III kw. 2008 r.

Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w czerwcu do 5,3% r/r wobec 4,1% w maju, kształtując się powyżej naszej prognozy (4,7%) i konsensusu rynkowego (4,8%). Do przyspieszenia wzrostu płac przyczynił się głównie efekt niskiej ubiegłorocznej bazy (wzrost płac w czerwcu ub. r. w ujęciu m/m był niski na tle historycznym). Wzrost dynamiki płac jest jednak silniejszy niż wynikałoby z efektu niskiej bazy, co naszym zdaniem wskazuje na narastanie presji płacowej związanej z poprawą sytuacji na rynku pracy i zwiększającą się barierą w postaci trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników (por. MAKROpuls z 16.06.2016). Presja płacowa w przedsiębiorstwach pozostaje jednak umiarkowana. Zgodnie z opublikowanym dziś kwartalnym badaniem koniunktury NBP (tzw. Szybki Monitoring) w II kw. nasilanie się nacisków na wzrost wynagrodzeń zanotowało jedynie 10,2% firm wobec 10,1% w I kw. W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach wzrosły w czerwcu o 6,1% r/r wobec 5,1% w maju. W efekcie, w II kw. roczne realne tempo wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5,7% i było najwyższe od III kw. 2008 r.

Czerwcowy wzrost zatrudnienia największy od 2007 r.

Według danych GUS, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w czerwcu o 19,1 tys. m/m wobec wzrostu o 3,9 tys. w maju. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłych lat odnotowany w czerwcu br. wzrost zatrudnienia w ujęciu miesięcznym był najwyższy od 2007 r. Naszym zdaniem głównym czynnikiem wzrostu zatrudnienia w czerwcu był, podobnie jak w poprzednich miesiącach, wzrost popytu na pracę w przetwórstwie przemysłowym, sygnalizowany w badaniach koniunktury (por. MAKROpuls z 1.07.2016). Oczekujemy, że z powodu narastających problemów ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników roczna dynamika zatrudnienia osiągnie lokalne maksimum w III kw., a począwszy od IV kw. zacznie się stopniowo obniżać. Wsparciem dla naszej prognozy jest obserwowana od maja br. stabilizacja stopy bezrobocia oczyszczonej z wpływu czynników sezonowych. Sygnalizuje to, że rynek pracy jest bardzo blisko stanu równowagi.

Konsumpcja prywatna silnie przyspieszy w II kw.

Roczna dynamika zatrudnienia wzrosła w czerwcu do 3,1% z 2,8% w maju. Szacujemy, że realne tempo wzrostu funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w przedsiębiorstwach wyniosło w czerwcu 9,4% r/r wobec 8,7% i 7,3% odpowiednio w II i I kw. Wyraźne przyspieszenie realnego funduszu płac w II kw. w stosunku do I kw. oraz zwiększenie wypłat z programu Rodzina 500+ w czerwcu (2,7 mld zł wobec 2,1 mld zł w maju) stanowią wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą realna dynamika konsumpcji prywatnej wzrośnie do 4,2% r/r w II kw. wobec 3,2% w I kw.

Dane o płacach i zatrudnieniu pozytywne dla złotego i rentowności

Dzisiejsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze prz