Zgubienie karty
(koszt wg stawki operatora) +48 71 354 90 09
Aktualności

Credit Agricole: Podkarpackie skutecznie szuka sposobów na mniejsze wydatki

Aż 85 proc. mieszkańców podkarpackiego planuje swoje wydatki uważniej i szuka sposobów na ich obniżenie - wynika z badania przeprowadzonego przez bank Credit Agricole.

Bezpieczeństwo finansowe to temat coraz bardziej istotny dla Polaków. Jednak nie wszyscy rozumieją to pojęcie tak samo. Niektórzy odkładają pieniądze na tzw. „czarną godzinę”, inni szukają sposobów na mniejsze wydatki, a jeszcze inni na większe zarobki.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez bank Credit Agricole, mieszkańcy podkarpackiego coraz przykładają coraz większą uwagę do domowego budżetu, ale dalej wypadają gorzej na tle całej Polski. 76 proc. z nich uważniej planuje wydatki niż przed rokiem i szuka nowych rozwiązań na utrzymanie dotychczasowego standardu życia (średnia dla całej Polski to 83 proc.).

85 proc. mieszkańców województwa podkarpackiego aktywnie i regularnie poszukuje promocji i rabatów na zakupach, by obniżyć codzienne wydatki. To wynik o punkt procentowy lepszy niż średnia dla całej Polski. 62 proc. odkłada na później większe zakupy np. sprzętu RTV/AGD. Odkładane są również plany o zaciągnięciu kredytu gotówkowego, co deklaruje 54 proc. respondentów.

62 proc. mieszkańców województwa ocenia swoją sytuację finansową bardzo dobrze, jednak w porównaniu do zeszłego roku jedynie 23 proc. udało się ją poprawić. Oszczędności ma 51 proc. badanych, przy czym oszczędzanie regularne deklaruje 57 proc. z nich. Pozostali nie podejmują żadnych działań w tym kierunku.

- Odkładanie pieniędzy to nawyk słabo zakorzeniony w zwyczajach Polaków. Ponad połowa badanych uważa, że zarabia zbyt mało, by mała z czego oszczędzać, choć nie jest to prawda. Z każdej pensji można odłożyć nawet niewielką sumę i budować w ten sposób poduszkę oszczędnościową lub inwestycyjną. Ci, którzy tak robią, wykazują wyższe poczucie bezpieczeństwa finansowego i mniej obawiają się przyszłości – komentuje Katarzyna Kierzkowska, ekspertka Credit Agricole.

Z badania banku wynika również, że 38 proc. Podkarpacian ocenia, że ich sytuacja finansowa w ciągu minionego roku się pogorszyła. Główne przyczyny obniżenia standardu życia to wysoka inflacja i rosnące koszty codziennego życia.

Jak oszczędzać w sytuacji niepewności ekonomicznej i jak mądrze zarządzać domowym budżetem, gdy inflacja wciąż winduje ceny w sklepach w górę? Odpowiedzi na te pytania i przydatne life hacki można znaleźć na portalu wyzwanieoszczedzanie.pl i na facebookowej grupie #WyzwanieOszczędzanie.

Badanie CAWI zrealizowane w sierpniu 2023 roku, na panelu badawczym Ariadna, N=1619, próba ogólnopolska, reprezentatywna, wiek 16+.