Zgubienie karty
(koszt wg stawki operatora) +48 71 354 90 09
Aktualności

Zapraszamy na piąty etap Górskiej Odysei

Piąty etap akcji #GórskaOdyseja zbliża się wielkimi krokami. Startujemy już w najbliższy piątek 14 maja z Rabki Zdrój i w niedzielę 16 maja dojdziemy do Węgierskiej Górki. Zachęcamy wszystkich do włączania się ratowanie zaśmieconych gór i lasów.

Piąty odcinak trasy naszego marszu zapowiada się bardzo interesująco. Do przejścia mamy w sumie około 85 km i ponad 4 tys. m sumy podejść w górę (na szczęście zejść będzie więcej - ponad 4,1 tys. m).

Powędrujemy przez region Pogórza Orawsko-Jordanowskiego, przejdziemy przez Babiogórski Park Narodowy, zdobywając po drodze szczyt Diablaka nazywanego też Babią Górą - najwyższy szczyt Beskidów 1725 m n.p.m. (najwyższy szczyt w Polsce poza Tatrami). Uwaga! - dzisiaj na szczycie jest jeszcze pół metra śniegu, więc jeśli będziecie się tam z nami wybierać, musicie zadbać o dobre ubranie i solidne zimowe buty.

Majową Górską Odyseję kończymy w Węgierskiej Górce lokalną akcją sprzątania brzegów rzeki Soły. Spotykamy się w niedzielę 16 maja o godz. 10 przy Moście Zakochanych (ul. 3 maja). Posprzątamy odcinek od ul. mjr Kazimierza Czarkowskiego z jednej strony a wiaduktem drogi krajowej DK1 z drugiej. Wszyscy uczestnicy dostaną worki i rękawiczki.

#GórskaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. Maszerujemy górskimi szlakami wzdłuż południowej granicy Polski - od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój i sprzątamy górskie i leśne szlaki z plastikowych śmieci. Trasa podzielona jest na dziesięć etapów. W jeden weekend w miesiącu grupa wolontariuszy pod przewodnictwem ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego pokonuje każdorazowo od 70 do 100 km.

Akcja ma na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem nadmiaru jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych, pozostawianych w górach przez turystów. W 2020 r. tylko na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe, przez które przejdzie „Górska Odyseja”, leśnicy musieli wydać ponad 3 mln zł na wywiezienie zebranych śmieci. Wędrówce towarzyszą ekologiczne webinary i prelekcje dla dzieci w szkołach, a także plenerowa wystawa zdjęć śmieci zebranych na wcześniejszych etapach akcji. Obecnie wystawę można oglądać Żywcu i w Oleśnicy.

Przedsięwzięcie jest częścią kampanii edukacyjnej #mniejplastiku, a organizują je wspólnie: ekolog Dominik Dobrowolski oraz bank Credit Agricole i spółka leasingowa EFL. Akcji patronują Lasy Państwowe i stowarzyszenie Program Czysta Polska.

Obejrzyjcie relację z czwartego etapu akcji i dołączcie do nas na trasie piątego.