Zgubienie karty
(koszt wg stawki operatora) +48 71 354 90 09
Aktualności

Rowerem, kajakiem i pieszo. Górska Odyseja już w Sudetach

Kolejny etap Górskiej Odysei za nami. Dominik Dobrowolski, wrocławski ekolog i podróżnik pokonał 220 kilometrów ze Skoczowa do Barda, aby zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów plastikowymi odpadami. W Bardzie dołączyli do niego wolontariusze z naszego banku.

W piątek 16 lipca, Dominik pokonał 160 km na rowerze (z rynku w Skoczowie przez Bramę Morawską i Śląsk Opolski do Nysy). W sobotę 17 lipca przepłynął kajakiem 30 km pod prąd Nysą Kłodzką przez Jezioro Nyskie, Otmuchowskie i Zalew Paczkowski. A w niedzielę 18 lipca, wraz ze swoim psem Rexem, przeszedł 30 km przez Góry Złote do Barda. W Bardzie spotkał się z wolontariuszami z centrali banku i wspólnie posprzątali brzegi Nysy Kłodzkiej w pobliżu zabytkowego, kamiennego mostu.

A już teraz zapraszamy wszystkich do udziału w sierpniowej odsłonie naszej akcji. 8. etap Górskiej Odysei poprowadzi nas z Barda do Wałbrzycha. Startujemy w piątek 20 sierpnia o godzinie 6 przy stacji Kolejowej PKP w Bardzie i idziemy niebieskim szlakiem aż do Przełęczy Jugowskiej. To 33 km całodziennego marszu, najpierw przez Góry Bardzkie, aż do Twierdzy w Srebrnej Górze, i następnie przez Góry Sowie na Przełęcz Jugowską (gdzie planowany jest nocleg). Drugiego dnia (w sobotę 21 sierpnia) o godz. 9:00 na Przełęczy Jugowskiej organizujemy akcję zbierania śmieci, a nastepnie kontynuujemy wędrówkę grzbietem Gór Sowich. Zdobywamy po drodze Wielką Sowę (1015 m npm) i schodzimy do Wałbrzycha, gdzie kończymy sierpniowy etap. W sumie przez dwa dni musimy pokonać 65 km i 2,5 tys. m. podejść oraz 2,3 tys. m. zejść. Zapraszamy do wspólnej wędrówki. Zgłoszenia do udziału w akcji prosimy wysyłać do: gorska.odyseja@gmail.com

#GórskaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska. W jeden weekend w każdym miesiącu wolontariusze z całej Polski maszerują górskimi szlakami wzdłuż południowej granicy: od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój, by sprzątać górskie i leśne szlaki. Akcji towarzyszy plenerowa wystawa fotografii (w lipcu prezentowana m.in w Ząbkowicach Śląskich i Raciborzu), a także cykl podcastów i webinarów. Przedsięwzięcie jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku, realizowanej przez bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Partnerami akcji są także stowarzyszenie Program Czysta Polska oraz Lasy Państwowe.