Zgubienie karty
(koszt wg stawki operatora) +48 71 354 90 09
Aktualności

Płać kartą i telefonem bez PIN do 100 zł

Od 20 marca 2020 roku organizacje płatnicze Visa i Mastercard zwiększyły limity na transakcje zbliżeniowe bez wymaganego PIN-u, z 50 zł do 100 zł. Zmiana tego limitu musi być wprowadzona przez właścicieli terminali i będzie przeprowadzana stopniowo.

Podwyższenie limitów ma na celu zwiększenie wygody w codziennych płatnościach, a dodatkowo teraz, pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo nas wszystkich. Im rzadziej będziemy dotykać różnych ogólnodostępnych urządzeń, m.in. terminali, tym lepiej i bezpieczniej dla nas.

Co się zmieni

Od 20 marca w sklepach i punktach usługowych transakcje do 100 zł przy płatnościach zbliżeniowych kartą nie wymagają wpisania PIN-u. Co ważne, zmiana limitu musi być wprowadzona przez właścicieli terminali i będzie przeprowadzana stopniowo.
Dla kart Mastercard: jeśli terminal jest już dostosowany do zmiany limitu, pierwsze i kolejne płatności do 100 zł nie będą już wymagały podania PIN-u.
Dla kart Visa: żeby korzystać z możliwości płacenia do 100 zł zbliżeniowo trzeba zrobić pierwszą transakcję kartą stykową (tj. z włożeniem karty do terminala) z użyciem PIN-u w sklepie - na dowolną kwotę lub w bankomacie (wypłata gotówki lub sprawdzenie salda). Co ważne, transakcja musi być skuteczna, tzn. zaakceptowana przez bank, a terminal dostosowany do zmiany limitu. Po tym, płatności zbliżeniowe do 100 zł nie będą wymagały potwierdzenia PIN-em.
Karta Visa lub Mastercard dodana do portfela Google Pay - w punktach sprzedaży, w których będą zmienione limity, przy transakcji do 100 zł nie będzie wymagane podanie PIN-u.
Karta Visa lub Mastercard dodana do portfela Apple Pay - bez zmian. Każda transakcja wymaga potwierdzenia jak dotychczas – przez Touch ID lub Face ID.

Zmiany dotyczą kart do kont (osobistych i firmowych) oraz kart kredytowych.