Zgubienie karty
(koszt wg stawki operatora) +48 71 354 90 09
Aktualności

Czysta Odra, Czysty Głogów

Kilkadziesiąt worków śmieci - to efekt sprzątania Głogowa w ostatnią niedzielę. W akcji "Czysta Odra, Czysty Głogów" udział wzięli mieszkańcy Głogowa i okolic oraz wolontariusze firm działających na Dolnym Śląsku. Organizatorem była Fundacja Ekolandia.pl, a partnerami wydarzenia był m.in. bank Credit Agricole wraz ze spółką EFL. Patronatu udzielił Prezydent Miasta Głogowa oraz Starosta Głogowski.

"Czysta Odra, Czysty Głogów", 5 lipca, zgromadziła mieszkańców Głogowa i okolic. Wspólnie udało się posprzątać tereny wokół głogowskiej Mariny - portu dla niewielkich jednostek pływających. Zebrano kilkadziesiąt worków śmieci. Uczestnicy akcji mogli także wziąć udział w warsztatach edukacyjnych, przygotowanych przez organizatora wydarzenia, Ekolandia.edu. Tajniki zasad dbania o środowisko odkrywał przez uczestnikami ekolog, Dominik Dobrowolski. Dodatkowo, wszyscy chętni mieli szansę wzbogacić swoją wiedzę ekologiczną dzięki dostępnym materiałom edukacyjnym. Wśród sprzątających uczestników znaleźli się wolontariusze banku Credit Agricole, który od stycznia 2020 r. realizuje w całej Polsce kampanię edukacyjną #mniejplastiku.

- Udział w akcji był dla nas pretekstem do odpowiedzialnego korzystania ze środowiska. Takie niebanalne, wspólne zbieranie śmieci stało się sposobem, abyśmy przewartościowały pewne tematy; byśmy dostrzegły co jest ważne w zakresie ekologii - szczególnie jak prawidłowo postępować z odpadami, a także jak sprawić, żeby było ich coraz mniej. Udział w akcji lokalnej skłonił nas do refleksji: jakość naszego otoczenia, w którym funkcjonujemy, żyjemy - to sprawa naszych codziennych wyborów. - powiedziała Aneta Kaczorowska, dyrektor placówki bankowej Credit Agricole w Głogowie.

Niedzielne sprzątanie, działanie na rzecz środowiska i lokalnej społeczności było także wyrazem współpracy trzech sektorów: pozarządowego, samorządowego i biznesu. Partnerstwo to, w duchu zrównoważonego rozwoju, pozwala wspólnie rozwiązywać różnorodne problemy, w tym środowiskowe. "Czysta Odra, Czysty Głogów" jednocześnie promowało ekologiczny Międzynarodowy Spływ Kajakowy Wrocław-Berlin. Spływ, organizowany przez ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego, pierwotnie planowany na lipiec, ze względu na podwyższone stany wód w Odrze, został przeniesiony na 6-16 sierpnia br.

Akcja zorganizowana była pod patronatem Prezydenta Miasta Głogowa oraz Starosty Głogowskiego, we współpracy z Urzędem Miejskim w Głogowie. Pozostałymi partnerami wydarzenia byli: Urząd Miasta Głogów, GPK-SUEZ Głogów CCC Polkowice, Lodziarnia Sopelek