Zgubienie karty
(koszt wg stawki operatora) +48 71 354 90 09
Aktualności

Credit Agricole przyłącza się do akcji "Plastic Odyssey"

Credit Agricole Bank Polska włącza się w międzynarodowy projekt „Plastic Odyssey”, którego celem jest zmniejszenie ilości plastikowych odpadów w morzach i oceanach na całym świecie. Bank zamierza intensywnie angażować się w walkę z plastikiem także w Polsce - to część kompleksowego programu działań na rzecz ochrony środowiska wpisanego do strategii firmy.

Plastic Odyssey to międzynarodowy projekt, który ma pomagać w rozwiązaniu problemu odpadów plastikowych na świecie. Grupa Credit Agricole współfinansuje budowę specjalnego statku-laboratorium, który w lipcu 2020 r. rozpocznie trzyletni rejs po oceanach wokół trzech kontynentów: Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji.

Statek napędzany będzie paliwem wytwarzanym z plastiku wyławianego z wody. Ekspedycja odwiedzi ponad 30 portów, a w każdym z nich zespół Plastic Odyssey, będzie współpracował z lokalnymi społecznościami w uruchamianiu działalności recyklingowej i przetwarzaniu odpadów z tworzyw sztucznych na użyteczne przedmioty wielorazowego użytku.

- Jako firma prowadząca działalność na skalę globalną czujemy głęboką odpowiedzialność za stan środowiska, w którym wszyscy żyjemy, i chcemy, żeby nasze dzieci i wnuki mogły cieszyć się czystą planetą. Jako jedna z 10 największych instytucji finansowych na świecie mamy w tym obszarze sporo możliwości i chcemy je wykorzystać dla naszego wspólnego dobra - wyjaśnia Jean Bernard Mas, Senior Country Officer Credit Agricole w Polsce.

Szacuje się, że w morzach i oceanach pływa obecnie ponad 5 mld ton śmieci, a każdego dnia do wody trafia 19 ton nowych odpadów. Są wszędzie: w chłodnym Bałtyku, gorących wodach Morza Czerwonego i w wodach wielkich oceanów. Odkryta w 1997 r. tzw. wielka plama śmieci dryfująca na Pacyfiku, między Kalifornią a Hawajami, jest już pięć razy większa od powierzchni Polski.

„Plastic Odyssey” to oczywiście nie jedyna nasza akcja, równolegle realizujemy lokalne wydarzenia i akcje na rzecz walki z plastikiem. 18-19 stycznia odbył się I etap „Bałtyckiej Odysei” - akcji współorganizowanej przez nasz bank wspólnie ze znanym ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim. Polega ona na przemaszerowaniu wzdłuż całego polskiego wybrzeża, od Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej, połączonego ze sprzątaniem plaż i terenów nadmorskich. W planach są także inne aktywności angażujące pracowników i klientów banku: spływy kajakowe po rzekach i jeziorach, udział w akcji Sprzątanie Świata oraz lokalne akcje edukacyjne.