Zgubienie karty
(koszt wg stawki operatora) +48 71 354 90 09
Aktualności

Bałtycka Odyseja zbierze się po raz ósmy. Dołącz do nas w Pucku

Miesiąc temu (18–19 lipca) dziesiątki wolontariuszek i wolontariuszy z całej Polski sprzątało plaże między Władysławowem i Helem. Zebraliśmy łącznie ponad 50 worków plastikowych śmieci. Teraz mamy szansę posprzątać wybrzeże w okolicy Pucka.

W najbliższą sobotę (22 sierpnia) ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski przepłynie maratoński dystans kajakiem z Helu do Pucka, aby zachęcić do wspólnej troski o Bałtyk. Chętni mogą się przyłączyć do tej akcji, szczegóły znajdziecie tutaj. Start planowany jest o świcie ok godz. 5. rano a finał w Pucku na plaży po ośmiu godzinach (wszystko jednak zależy od warunków pogodowych!)

Nazajutrz, w niedzielę (23 sierpnia) zapraszamy na kolejne sprzątanie plaż. Spotykamy się o godz. 9.00 przy Ławeczce gen. Mariusza Zaruskiego przy molo w Pucku. Sprzątamy plażę na wschód od ławeczki do głazów narzutowych i wracamy parkiem, a także plażę na zachód od ławeczki – można dojść wzdłuż brzegu morza aż do tablicy upamiętniającej Morski Dywizjon Lotniczy.

Serdecznie zapraszamy do dołączenia do naszej akcji. Wspólnie zadbajmy o piękne, pozbawione śmieci plaże. Czekamy na zgłoszenia pod adresem baltycka.odyseja@gmail.com. Każdy dostaje worki i rękawice, które sponsoruje Credit Agricole.

Do tej pory, w ciągu siedmiu weekendów - od stycznia do lipca – przeszliśmy już po plaży ponad 350 km ze Świnoujścia do Helu. Zebraliśmy w sumie kilkaset worków śmieci, a to ciągle nie koniec.

Zachęcamy do obejrzenia naszych filmów z poprzednich etapów:

Bałtycka Odyseja to akcja społeczna i dobrowolna. 500-kilometrowa trasa ze Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej podzielona jest na dziesięć etapów. Co miesiąc w wybrany weekend (sobota i niedziela, z odpoczynkiem w jednym z hotelików) uczestnicy przechodzą, kontrolują i sprzątają około 50 kilometrów plaży. W ramach Bałtyckiej Odysei prowadzone są też lokalne akcje sprzątania strumyków, rzek i jezior w całej Polsce tak, aby ograniczyć ilość śmieci, które właśnie rzekami spływają do morza. W październiku odbędzie się wielki finał, podczas którego zostanie podsumowana wyprawa. Powstanie również raport dotyczący stanu zaśmiecenia, a także wystawa, która wraz z filmem będzie prezentowana w całej Polsce.

– Chrońmy morze przed odpadami! Wspierajmy recykling na lądzie! Przebywając nad morzem, pozostawmy po sobie tylko odcisk stóp na piasku, ale nie śmieci. Śmieci w Bałtyku to niezniszczalne wirusy, które zostawiamy dla kolejnych pokoleń! Musimy to powstrzymać! Każdy może być lekarzem Bałtyku – apeluje Dominik Dobrowolski.

Terminy kolejnych edycji Bałtyckiej Odysei:

Współorganizatorami Bałtyckiej Odysei są: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole i EFL. Patronami akcji są: Woliński Park Narodowy, Urząd Morski w Szczecinie, Gmina Łeba, Gmina Ustka, Gmina Mielno, Gmina Dziwnów, Gmina Rewal, czasopisma „Energia i Recykling" oraz „Przegląd Komunalny"; serwisy: portalkomunalny.pl, ngo.pl i PoPiasku.pl oraz Fundacja Pro Terra.