Numer kontaktowy 19 019 Zgubienie karty +48 71 354 90 09
Aktualności

ZBP ostrzega przed złośliwym oprogramowaniem

Związek Banków Polskich (ZBP) ostrzega na swoich stronach internetowych przed złośliwym oprogramowaniem TINBA i VAWTRAK. Hakerzy poprzez to oprogramowanie, uzyskują dostęp do rachunku bankowego oraz przeprowadzają nieautoryzowaną przez klienta transakcję.

Działanie TINBA i VAWTRAK polega na zainstalowaniu się na komputerze dodatkowego oprogramowania, które podczas logowania do bankowości internetowej wykonuje następujące czynności:

Wyżej opisany mechanizm może być stosowany również w przypadku autoryzacji kodami SMS. Za pomocą takiego niebezpiecznego oprogramowania przestępcy mogą najpierw utworzyć nowy przelew zdefiniowany (zapisać odbiorcę i dane przelewu). Następnie posiadając hasło i login do systemu transakcyjnego klienta, mogą samodzielnie dokonywać transakcji oszukańczych z użyciem utworzonego przez siebie przelewu zdefiniowanego (takie przelewy nie wymagają dodatkowej autoryzacji).

Użytkownik bankowości internetowej, który dostrzeże nietypowe działanie systemu bankowości internetowej, m. in. wyżej opisane, powinien:

Pomocne będzie w identyfikacji zagrożenia, zrobienie zrzutu z ekranu (wciskając przycisk na klawiaturze "PrtScn" i wklejając go do nowego pliku w programie np. "Paint").

Rada Bankowości Elektronicznej, Związek Banków Polskich

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy pytań prosimy o kontakt z serwisem telefonicznym CA 24 - 19 019 z zagranicy i z komórek +48 71 35 49 009.