Wczoraj odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT zmniejszył się na niej do 1055 pkt. wobec 1061 pkt. na poprzedniej aukcji, przeprowadzonej 6 lutego br. (spadek o 0,5%), co było poniżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii. Jest to jednocześnie pierwszy spadek indeksu GDT od początku roku.

W kierunku zmniejszenia indeksu oddziaływały niższe ceny 3 z 8 jego składowych: odtłuszczonego mleka w proszku (-3,0%), bezwodnego tłuszczu mlecznego (-1,9%) oraz sera Cheddar (-1,3%). Wzrost odnotowały natomiast ceny masła (+1,1%), kazeiny podpuszczkowej (+0,7%) oraz pełnego mleka w proszku (+0,3%). Maślanka w proszku nie była oferowana na aukcji. Jednocześnie nie udało się sprzedać laktozy. Zmniejszyła się ilość sprzedanych towarów, która wyniosła 20 256 t wobec 22 197 t na poprzedniej aukcji (-8,7%). Kolejna aukcja GDT odbędzie się 6 marca.

Wyniki aukcji są spójne z naszą oceną, zgodnie z którą w III kw. 2017 r. światowy rynek mleka wszedł w spadkową fazę cyklu (por. AGROmapa z 14.12.2017). Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach indeks GDT będzie kształtował się w trendzie spadkowym.

© 2021 Credit Agricole Bank Polska S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Menu o banku