Wczoraj odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT zwiększył się na niej do 1 084 pkt. wobec 1 082 pkt. na poprzedniej aukcji, przeprowadzonej 4 lipca br. (wzrost o 0,2%), co było powyżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii.

W kierunku zwiększenia indeksu oddziaływały wyższe ceny 4 z 8 jego składowych, wśród których najsilniej wzrosły ceny masła (+3,4%). Największy spadek cen odnotowano w przypadku odtłuszczonego mleka w proszku (-3,2%). Maślanka w proszku nie była przedmiotem aukcji. Zmniejszyła się ilość sprzedanych towarów, która wyniosła 26 688 t wobec 28 574 t na poprzedniej aukcji (-6,6%). Kolejna aukcja GDT odbędzie się 1 sierpnia.

W strukturze danych na uwagę zasługuje zwiększenie dysproporcji pomiędzy cenami masła i odtłuszczonego mleka w proszku. Ceny masła osiągnęły w ostatnich tygodniach najwyższe poziomy w historii, z kolei cena odtłuszczonego mleka w proszku kształtuje się nadal nieznacznie powyżej ostatniego dołka cyklu. Jednocześnie utrzymujące się w ostatnich miesiącach bardzo silne tempo wzrostu cen masła wskazuje w naszej ocenie na znaczący udział czynnika spekulacyjnego w jej kształtowaniu. Stwarza to ryzyko silnego spadku cen w najbliższych miesiącach.

W ostatnich tygodniach można zaobserwować stabilizację indeksu cen GDT, co stanowi wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym światowy rynek mleka znajduje się obecnie na szczycie cyklu. W kolejnych miesiącach oczekujemy spadku cen produktów mlecznych, co wynikać będzie z prognozowanego przez nas wzrostu podaży mleka w Unii Europejskiej oraz w Nowej Zelandii przy jednoczesnym obniżeniu dynamiki światowego importu produktów mlecznych (por. AGROmapa z 14.06.2017). Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są warunki agrometeorologiczne w Nowej Zelandii, tempo odbudowy produkcji mleka w UE, a także dalsze kształtowanie się popytu na produkty mleczne w Chinach, charakteryzującego się istotnym udziałem czynnika spekulacyjnego.

© 2024 Credit Agricole Bank Polska S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Menu o banku