Wczoraj miała miejsce aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT zmniejszył się na niej do 1076 pkt. wobec 1082 pkt. na poprzedniej aukcji, która miała miejsce 6 grudnia br. (spadek o 0,5%), co było poniżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii.

W kierunku zmniejszenia indeksu oddziaływały niższe ceny 3 z 8 jego składowych, wśród których najsilniejszy spadek cen odnotowano w przypadku bezwodnego tłuszczu mlecznego (-2,3%). Zmniejszeniu uległa ilość sprzedanych towarów, która wyniosła 22 321 t wobec 22 472 t na poprzedniej aukcji. Kolejna aukcja GDT odbędzie się 3 stycznia.

Wyniki wczorajszej aukcji nie zmieniają naszego scenariusza, zgodnie z którym globalny rynek mleka w II kw. br. wszedł we wzrostową fazę cyklu i w kolejnych kwartałach można oczekiwać kontynuacji wzrostu cen mleka i produktów mlecznych (por. AGROmapa z 15.12.2016).

© 2021 Credit Agricole Bank Polska S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Menu o banku