Wczoraj miała miejsce aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT zwiększył się na niej do 1046 pkt. wobec 1001 pkt. na poprzedniej aukcji, która miała miejsce 1 listopada br. (wzrost o 4,5%), co było poniżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz masło odwodnione na giełdzie w Nowej Zelandii. Jednocześnie indeks cen GDT ukształtował się na najwyższym poziomie od lipca 2014 r.

W kierunku zwiększenia indeksu oddziaływały wyższe ceny wszystkich 8 jego składowych, wśród których najsilniejszy wzrost cen odnotowano w przypadku maślanki w proszku (+13,3%), sera Cheddar (+11,0%) oraz odtłuszczonego mleka w proszku (+9,8%). Zmniejszeniu uległa ilość sprzedanych towarów, która wyniosła 23 902 t wobec 27 735 t na poprzedniej aukcji. Kolejna aukcja GDT odbędzie się 6 grudnia.

Wyniki wczorajszej aukcji stanowią wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym globalny rynek mleka w II kw. br. wszedł we wzrostową fazę cyklu i w kolejnych kwartałach można oczekiwać kontynuacji wzrostu cen mleka i produktów mlecznych (por. AGROmapa z 07.09.2016).

© 2021 Credit Agricole Bank Polska S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Menu o banku