Co to są płatności zbliżeniowe?
 • To alternatywa dla gotówki lub tradycyjnych transakcji kartą na dokonywanie codziennych zakupów, która łączy zalety kart chipowych (bezpieczeństwo) z technologią zbliżeniową (wygoda i szybkość),
 • Płatności zbliżeniowe nazywane są również bezstykowymi, gdyż w czasie ich dokonywania nie ma potrzeby przeciągania paskiem karty lub wkładania karty do terminala. Wystarczy zbliżenie karty terminala w miejscu oznaczonym logo płatności zbliżeniowych i w ułamku sekundy następuje dokonanie transakcji,
 • To najnowsza technologia wykorzystywana w celu ułatwienia Posiadaczom kart Banku Credit Agricole płatności za zakupy przy pomocy karty płatniczej.
 • Karty płątnicze Banku Credit Agricole zachowują przy tym wszystkie dotychczasowe możliwości związane z tradycyjnymi formami ich używania np. płatności w terminalach, wypłaty z bankomatów oraz płatności internetowe.
Jak to działa?
 • Karta wyposażona w technologię zbliżeniową posiada zawansowany technologicznie i zminiaturyzowany układ scalony połączony z wbudowaną w kartę anteną umożliwiającą dokonywanie transakcji bez konieczności umieszczania karty w terminalu płatniczym.
 • Transakcja zbliżeniowa dokonywana jest w terminalach płatniczych wyposażonych w czytnik zbliżeniowy, oznaczonych znakiem akceptacji płatności zbliżeniowych; po zainicjowaniu transakcji przez sprzedawcę należy tylko zbliżyć kartę do wskazanego czytnika na odległość nie większą niż 5 centymetrów. Po kilku sekundach, jeśli płatność zbliżeniowa jest dozwolona, transakcja zostanie wykonana, a czytnik potwierdzi transakcję wskazaniem na wyświetlaczu, sygnałem świetlnym lub sygnałem dźwiękowym (w zależności od rodzaju czytnika).
 • I to już wszystko! W przypadku płatności na kwoty do 50 zł nie ma potrzeby przeciągania karty przez czytnik, wprowadzania kodu PIN czy składania podpisu na wydruku.
 • Przy zakupach na kwoty wyższe niż 50 zł, w celu zapewnienia bezpieczeństwa Posiadacza karty należy wprowadzić kod PIN.
 • W celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa niektóre z transakcji poniżej 50 zł także mogą wymagać podania PINu, możliwe jest również odrzucenie transakcji zbliżeniowej, a płatność może zostać dokonana poprzez umieszczenie karty w terminalu.
 • Maksymalna kwota pojedynczej transakcji zbliżeniowej nie wymagająca podania numeru PIN jest różna w zależności od kraju, np. w strefie Euro wynosi 20 EUR, w Wielkiej Brytanii 20 GBP, a w Stanach Zjednoczonych 25 USD.
Zalety

Szybkość i wygoda

 • Płatność zbliżeniowa kartą jest błyskawiczna - trwa tylko kilka sekund. Jest szybsza od tradycyjnej płatności kartą oraz o wiele szybsza i wygodniejsza od płatności gotówką,
 • Płatność zbliżeniowa jest wygodna, gdyż nie trzeba tracić czasu na szukanie drobnych czy czekać na wydanie reszty, nie trzeba również podawać kodu PIN czy podpisywać wydruku z terminala (przy płatności do 50 zł).

Bezpieczeństwo

 • Funkcjonalność zbliżeniowa bez podawania kodu PIN działa wyłącznie przy transakcjach o niskiej wartości (w Polsce do 50 zł),
 • Dokonując płatności zbliżeniowej nie wypuszcza się karty z ręki mając nad nią pełną kontrolę.
 • Przy drobnej (do 50 zł) transakcji zbliżeniowej nie wpisuje się kodu PIN co uniemożliwia ewentualne ujawnienie go osobom postronnym,
 • Przepływ danych pomiędzy kartą a terminalem następuje w bezpieczny sposób, przy zastosowaniu zaawansowanych technik szyfrowania danych. Praktycznie nie istnieje możliwość ,,przechwycenia" danych karty przy płatności zbliżeniowej, każda transakcja zbliżeniowa ma swój unikalny jednorazowy cyfrowy „podpis” służący do potwierdzania autentyczności transakcji i samej karty przez terminal. Cyfrowy klucz służący do podpisywania jest ukryty w bezpiecznym miejscu w mikroprocesorze karty. Niepowtarzalność cyfrowego podpisu sprawia, że nawet w sytuacji przechwycenia danych transakcji są one całkowicie bezużyteczne, na ich podstawie nie można dokonać kolejnej zapłaty za zakupy czy wypłaty gotówki w bankomacie, nie można również „sklonować” karty.
 • Nie ma również możliwości dokonania przypadkowej płatności, gdyż czytnik kart zbliżeniowych aktywuje się tylko na krótką chwilę, na wyraźne polecenie ze strony terminala płatniczego, a odległość karty od czytnika musi być mniejsza niż 5 centymetrów.
 • Terminal odmówi płatności, jeśli w jego zasięgu znajdą się dwie lub więcej karty zbliżeniowe (także np. karta zbliżeniowa i karta miejska). Jesteś chroniony przed zapłaceniem z dwóch kart zbliżeniowych za tą samą płatność. W takiej sytuacji należy wybrać pożądaną kartę z portfela i zbliżyć tylko ją do czytnika.
 • Technologia zbliżeniowa jest całkowicie bezpieczna zarówno dla telefonów komórkowych, jak i innych kart, które posiadasz w portfelu.
Rodzaje systemów zbliżeniowych
 • Obecnie, w Polsce i w ofercie Credit Agricole Bank Polska SA, występują dwa rodzaje systemów wykorzystywanych do płatności zbliżeniowych. Oferowane są na kartach dwóch wiodących systemów płatniczych Visa i Mastercard,
 • Każdy z systemów płatniczych używa własnej nazwy dla płatności zbliżeniowych. W przypadku kart systemu płatniczego Visa technologia zbliżeniowa nosi nazwę PayWave, a w przypadku systemu płatniczego Mastercard nazwana jest PayPass,
 • Każdy z systemów płatniczych informuje o możliwości dokonywania płatności w danym punkcie sprzedaży eksponując specjalne oznakowanie płatności zbliżeniowych. Przy dokonywaniu płatności zbliżeniowych należy kierować się odpowiednio:
Posiadacze kart systemu VisaPosiadacze kart systemu Mastercard
Jak mogę wyłączyć funkcję zbliżeniową na mojej karcie?

Funkcję zbliżeniową karty wydanej przez Credit Agricole Bank Polska S.A. można wyłączyć przez zgłoszenie dyspozycji w dowolnej placówce bankowej Credit Agricole Bank Polska S.A. lub w serwisie telefonicznym CA24, pod numerem telefonu 19 019 lub +48 71 35 49 009. Funkcja zbliżeniowa na karcie zostanie wyłączona w dwa dni robocze od daty zgłoszenia, jednak aby to nastąpiło, należy po tym terminie dokonać transakcji stykowej lub transakcji w bankomacie. Ponowne włączenie funkcji zbliżeniowej jest niemożliwe – konieczne będzie zamówienie nowej karty (opłaty zgodnie z aktualnie obowiązują Tabelą Opłat i Prowizji dla danej karty).

Stopka redakcyjna

© 2020 Credit Agricole Bank Polska S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zapisz się

Menu o banku

Menu Oferta banku