Bezpieczne korzystanie z bankomatów

  1. Zawsze należy zwracać uwagę na te elementy wyposażenia bankomatów , które mogą być wykorzystane przez oszustów tj:
    • pogrubiona klawiatura , nakładka na klawiaturę - wskazujące na próbę poznania/zarejestrowania PIN-u karty,
    • dodatkowy daszek nad okienkiem bankomatu , w którym oszuści mogli umieścić kamerę podglądającą wprowadzany numer PIN bądź wprost przymocowaną kamerę, której obiektyw jest skierowany na klawiaturę (kamera bankowa, jeżeli została w danym bankomacie zainstalowana, zawsze skierowana jest na twarz osoby dokonującej transakcji, nie na klawiaturę).
    • nakładka na okienko , w które wsuwa się kartę płatniczą, w której może być umieszczony czytnik kart kopiujący pasek magnetyczny karty klienta.
  2. Zaleca się korzystać zawsze z tych samych bankomatów, gdyż łatwiej wtedy zauważyć różnice w wyglądzie takiego bankomatu. W przypadku zauważenia obcych elementów w wyglądzie bankomatu należy niezwłocznie poinformować właściciela bankomatu lub bank o lokalizacji tego typu urządzenia.
  3. Podczas korzystania z bankomatu należy upewnić się, że nikt nie obserwuje , jaki PIN wprowadzany jest na klawiaturze urządzenia. Dobrą praktyką jest zasłanianie klawiatury (np. portfelem lub dłonią) podczas wprowadzania numeru PIN .
  4. Zaleca się regularne sprawdzanie wyciągów bankowych, dotyczących transakcji dokonywanych zarówno kartą debetową, wydawaną do konta osobistego, jak i kartą kredytową. Wszelkie nieprawidłowości powinno się niezwłocznie zgłaszać w placówkach banku.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy się skontaktować telefonicznie z bankiem przez serwis telefoniczny CA24 .

Stopka redakcyjna

© 2019 Credit Agricole Bank Polska S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zapisz się

Menu o banku

Menu Oferta banku