Numer kontaktowy +48 71 354 90 09Zgubienie karty +48 71 354 90 09
Aktualności

Przejściowy spadek cen na aukcji GDT

Wczoraj miała miejsce aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT zmniejszył się na niej do 885 pkt. wobec 913 pkt. na poprzedniej aukcji, która miała miejsce 20 września br. (spadek o 3,0%), co było poniżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz masło odwodnione na giełdzie w Nowej Zelandii. Tym samym jest to pierwszy spadek indeksu po czterech kolejnych aukcjach wzrostu.

W kierunku obniżenia indeksu oddziaływały niższe ceny 7 z 8 jego składowych, wśród których najsilniejszy spadek cen odnotowano w przypadku laktozy (-9,7%), odtłuszczonego mleka w proszku (-3,9%) oraz pełnego mleka w proszku (-3,8%). Wzrost cen odnotowano jedynie w przypadku maślanki w proszku (+9,3%). Zmniejszeniu uległa ilość sprzedanych towarów, która wyniosła 33 937 t wobec 35 086 t na poprzedniej aukcji. Kolejna aukcja GDT będzie miała miejsce 18 października.

Uważamy, że odnotowany wczoraj spadek cen na aukcji GDT ma przejściowy charakter. Tym samym podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym globalny rynek mleka w II kw. br. wszedł we wzrostową fazę cyklu (por. AGROmapa z 07.09.2016). Wsparcie dla naszej oceny stanowią ożywienie popytu na produkty mleczne w Chinach (zgodnie z danymi firmy konsultingowej CLAL w okresie od stycznia do sierpnia br. jego wolumen zwiększył się o 27,4% r/r), któremu towarzyszy obniżenie dynamiki produkcji wśród głównych eksporterów produktów mlecznych na świecie.